توضیح در مورد لنز ها

لنز دستگاه لیزر یکی از مهمترین قطعاتی است که در کیفیت برش لیزر بسیار موثر است. وظیفه لنز دستگاه لیزر همگرایی نور انتشار یافته از تیوپ و منعکس شده توسط آینه ها می باشد. این لنز که در واقع یک عدسی همگرا می باشد. باید همواره تمییز نگاه داشته شود و از آنجایی که نور همگرا شده در یک فاصله کانونی مشخص همگرا می شود باید این فاصله کانونی را مشخص نمود. توجه داشته باشید که هر لنز(عدسی) یک فاصله کانونی منحصر بفرد خود را دارد.

برای عموم دستگاههای لیزر موجود، لنزها قسمت اعظمی از طول موج لیزر را جذب می کنند و نیز در معرض آلودگی محیطی قرار دارند، که این عوامل باعث کاهش طول عمر آنها می شود. و آسیب به لنز باعث کاهش کیفیت کاری و حتی در مواقعی ایست کار می شود.

افزایش جذب طول موج موجب گرمای نامناسب خواهد شد، و نرخ انکسار با دما تغییر می کند. زمانی که طول موج لیزر از لنز با جذب بالا نفوذ می کند و یا منعکس می شود، توزیع نامناسب توان لیزر دمای مرکز لیزر را افزایش و دمای کناره های آن کاهش خواهد داد. این پدیده را اثر لنز گویند.

اثر گرمایی لنز که ناشی از آلودگی می باشد موجب مشکلات فراوانی نظیر تنش گرمایی برگشت ناپذیر در زیر لایه های لنز، افت توان، تغییر موضعی در موقعیت تمرکز اشعه، آسیب به لایه پوششی لنز و انواع دیگر آسیبها به لنز خواهد شد.

در لنزهای در معرض هوا در هنگام عملیات نگهداری اگر به هشارهایی که در ادامه آمده است توجه نشود، موجب آلودگی جدید و حتی خش افتادن لنز خواهد شد.

توجه کنید که تمیز کردن مهمترین کار در نگهداری هر گونه لنزی است. باید توجه داشته باشیم که تمیز کردن لنزها باید با دقت بسیار بالا باشد تا از آلودگی های ناشی از انسان نظیر اثر انگشت و یا بزاق دهان جلوگیری کنیم و آسیب را به حداقل برسانیم. در ابتدا بهترین کار پوشیدن دستکش لاتکس می باشد. در ادامه باید از مواد به خصوص نظیر گوش پاک کن، کاغذ آینه های نوری، دستمال کتان و اتانول با درصد خلوص بالا استفاده شود. همچنین باید لنز را به طور مرتب و قبل از کثیف شدن آن تمیز نمود. البته باید در نظر داشت که هنگام باز و بسته کردن زیاد لنز آسیب می بیند پس نباید لنز را از محل نصب آن در مواقع غیر ضروری خارج کرد.

اگر آلودگی لنز بیش از اندازه بود، باید لنز را با گوش پاک کن و اتانول شست تا جایی که هیچ گونه آلودگی در آن نباشد. هرگز با دهانتان به لنز ها نکنید. زیراکه نفس شما حاوی چربی ، آب و دیگر آلوده کنندگی ها هست که منجر به آلودگی مجدد لنز می شود. اگر همچنان بعد از نظافت با گوش پاک کن باز ذره ای روی لنز باقی بود، آنگاه باید از دستمال کتان مخصوص که حاوی استون و یا اتانول (پد آرایش پاک کن) استفاده کرد. آلودگی لنز لیزر موجب خطاهای جدی در خروجی کار خواهد شد. اگر به صورت مکرر لنزها را تمیز نگه داریم، عمر لیزر خود را افزایش خواهیم داد.

در ادامه لینک یک فیلم از نحوه ی تمیز کردن لنز از یو تیوپ میبینیم.

 

 

با آرزوی موفقیت برای همکاران عزیز

صنایع چوب ماهر

مهندس سعید عبدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *