مقایسه بین سروو موتور و استپر موتور

سروو موتور ها و یا استپر موتور ها کدام یک برای استفاده شما مناسب است؟

اگر شما هم به دنبال یک موتور مناسب برای دستگاه سی ان سی و یا دستگاه برش و حکاکی لیزر خود هستید و می خواهید یک موتور مناسب بر روی آن سوار کنید. حتما مقاله پیش رو را که صنایع چوب ماهر در راستای رسالت خدمت رسانی به همکاران عزیز ارایه می کند و به مقایسه موتورهای سروو موتور و استپر موتور می پردازد را بخوانید.

تفاوت اساسی بین سیستم استپر سنتی و سیستم سروو پایه نوع موتور و شرایط کنترل آن می باشد. استپرها معمولا ۵۰ تا ۱۰۰ قطب موتور براشلس brushless استفاده می کند در حالی که سروو موتورها اغلب تنها ۴ تا ۱۲ قطب دارند. یک قطب قسمتی از یک موتور و قطب مغناطیسی شمال یا جنوب است که توسط مگنت دائمی و یا یا عبور جریان از میان هسته های سیم پیچ ایجاد می شود.

استپر ها تا زمانی که بتوانند به صورت صحیح میان قطبهای خوش حرکت کنند، نیاز به رمز گذاری ندارند. در حالی که سروو ها با قطب های کم، نیاز به یک رمز گذار برای نگهداری از مسیر موقعیتشان دارند. استپرها به آسانی و به طور پیوسته با استفاده از پالس ها (حلقه باز) حرکت می کنند در حالی که سروو ها تفاوت بین رمزنگاری موتورها و موقعیت دستور داده شده (حلقه بسته) را می خواند و جریان مورد نیاز برای حرکت را تنظیم می کند.

شمای درونی موتور

شمای درونی موتور

 

جوانب مثبت و منفی سرووها و استپ موتورها

چند تفاوت عملکردی بین استپر و سروو منتج از ترتیب طراحی موتورهایشان است. یک چرخش از یک استپ موتور در مقایسه با سروو موتور نیازمند مبادلات بیشتر جریان از میان سیم پیچ است. طراحی موتورهای استپر منجر به تخریب گشتاور در سرعتهای بالا می شود در حالی که موتورهای سروو اینگونه نیستند. استفاده از ولتاژ گذرگاهی محرک بالاتر این اثر را با خرد کردن زمان ثابت الکتریکی سیم پیچ ها کاهش می دهد. و بالعکس، تعداد بالای قطب ها در استپ موتورها نسبت به سروو موتور های هم رده در سرعت های پایین مزیت گشتاوری دارد.

تفاوت دیگر روش کنترل موتور آنها است. استپر های سنتی در مود جریان ثابت حلقه باز کار می کنند. که از لحاظ هزینه ای به دلیل عدم نیاز به رمزگذاری در اکثر موقعیت های کاری به صرفه است. در حالی که سیستم های استپر در مود جریان ثابت کار می کنند میزان کافی گرما در موتور و درایو ایجاد می کند. که برای بعضی مواقع قابل ملاحظه است. سروو کنترل ها این مساله را تنها با فراهم کردن جریان مورد نیاز موتور برای حرکت دادن یا نگه داشتن بار نگه می دارند. همچنیین می تواند حداکثر گشتاور را که چندین مرتبه بیشتر از ماکزیمم گشتاور موتور مداوم است را برای شتاب فراهم کند.

تعمیر استپر ها نسبت به سروو ها آسان تر است. همچنین ارزان تر هستند بالاخص در کاربردهای کوچکتر. آنها گام ها را از دست نمی دهند و اگر در محدوده طراحی خود کار کنند نیازی با رمزگذاری ندارند. استپر ها در حالت استراحت پایدار هستند و موقعیت خود را بدون هیچ گونه نوسان ، به خصوص با بارهای پویا نگه می دارند.

سروو ها در کاربرد های نیاز به سرعت های بالای ۲۰۰۰ دور بر دقیقه RPM و برای گشتاور بالا در سرعت های بالا یا جای پاسخ دینامیک بالا مورد نیاز است، عالی هستند.

استپرها در سرعتهای کمتر از ۲۰۰۰ دور بر دقیقه RPM و برای نرخ های شتاب کم تا متوسط و برای گشتاور نگه دارنده بالا عالی هستند.

قضاوت درباره ی استپر ها و سروو ها

سیستمهای کنترل سروو برای کاربرد در سرعت بالا، گشتاور بالا که شامل تغییرات بارهای دینامیکی است بهترین گزینه هستند. سیستم های کنترل استپر کم هزینه تر هستند و برای کاربرد در زمانی که شتاب کم تا متوسط، گشتاور نگهدارنده بالا و انعطاف در عملکرد حلقه (لوپ) باز یا بسته نیازمند هستند، گزینه مناسبی هستند.

چه کسانی کنترلهای استپر را می سازند؟

بسیاری از تولیدکنندگان، در تولید محصولات کم هزینه و ارزان قیمت که با قیمت مقرون به صرفه ارائه می شوند، متخصص هستند. این شرکت ها اغلب طرح ها و  یا تولیدات خود را از شرکای خارج از کشور مانند چین، با پشتیبانی فنی محدود وارد می کنند.

امید است مقاله بالا کمکی در بهبود کاری همکاران عزیز  داشته باشد.

با آرزوی موفقیت برای همکاران عزیز

صنایع چوب ماهر

مهندس سعید عبدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *